Gömrük Komitəsində dəyirmi masa keçirildi - Fotolar
Tarix: 23-02-2022 12:47 | Bölmə: Gündəm
“Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən dövlət sərhədində sanitariya nəzarəti işinin təşkili və qurumlararası əməkdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Dövlət Gömrük Komitəsindən (DGK) “Qafqazinfo”ya verilən məlumata görə, DGK Tibbi Xidmət İdarəsinin nəzdində Sanitar Karantin Xidmətinin yaradılmasının ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə DGK ilə yanaşı, sərhəddə sanitariya nəzarətinin təşkilində iştirak edən dövlət qurumlarının və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının nümayəndələri də iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən DGK sədrinin müavini, gömrük xidməti general-mayoru Cavad Qasımov vurğulayıb ki, pandemiya dövründə Prezident İlham Əliyev tərəfindən insanların sağlamlığının qorunması, virusun yayılmasının qarşısının alınması, ticarət-təchizat zəncirinin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə xüsusi tədbirlər həyata keçirilib. Dövlət Gömrük Komitəsi də qarşıya qoyulan məsələlərin uğurla icra edilməsi, xüsusilə COVID-19 virusuna yoluxan insanların Mərkəzi Gömrük Hospitalında müalicəsi, gömrük-sərhəd keçid məntəqələrində sanitar-epidemioloji nəzarətin səmərəli təşkili, bu sahəyə cavabdeh olan dövlət qurumları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, malların və nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsiz şəkildə hərəkətinin təmin olunması istiqamətində mühüm addımlar atıb.
O da qeyd olunub ki, görülən tədbirlərin nəticəsi olaraq pandemiya dövründə idxal-ixrac əməliyyatları və tranzit daşımaların həcmində artım müşahidə olunub. Komitə sədrinin müavini Tibbi Xidmət İdarəsinin nəzdində Sanitar Karantin Xidmətinin yaradılmasının əhəmiyyətindən, dövlət sərhədində sanitariya nəzarətinin təşkilində qurumun rolundan məmnunluqla bəhs edib.
DGK Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, tibb xidməti general-mayoru Ceyhun Məmmədov əhalinin sağlamlığının qorunmasının ölkə rəhbərliyi tərəfindən daim nəzarətdə saxlanıldığını bildirib. Qeyd olunub ki, bu istiqamətində qarşıya qoyulan məsələlərdən biri də dövlət sərhədində epidemioloji sabitliyə ciddi nəzarət edilməsidir. C. Məmmədov dövlət sərhədində sanitariya-karantin tədbirlərinin gücləndirilməsi, təhlükəli xəstəliklərin sərhəd-buraxılış məntəqələrində qarşısının alınmasında Sanitar-Karantin Xidmətinin əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulayıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva, TƏBİB-in Strateji inkişaf departamentinin rəhbəri Yaqut Qarayeva çıxış edərək dövlət sərhədində sanitariya nəzarətinin təşkili və bu istiqamətdə Dövlət Gömrük Komitəsi ilə səmərəli əməkdaşlıqdan məmnunluqla bəhs ediblər.
Dəyirmi masanın moderatoru, DGK Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini Şahlar Mirqasım “DGK TXİ Sanitar Karantin Xidmətinin yaradılmasının məqsəd və vəzifələri” mövzusunda ilk məruzə ilə çıxış edib. O, təqdimatında Tibbi Xidmət İdarəsinin Sanitar Karantin Xidmətinin fəaliyyəti, gördüyü işlər barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Daha sonra Dövlət Gömrük Komitəsi, Səhiyyə Nazirliyi, TƏBİB və ÜST-nin mütəxəssisləri tərəfindən dövlət sərhədində sanitariya nəzarətinin təşkili, qurumlararası əməkdaşlıq, COVID-19 xəstəliyinə şübhəlilərin aşkarlanması və digər mövzularda məruzələrlə çıxış edib, mövzularla bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.