“Azərbaycançılıq ideyasının təbliği” ilə baglı tədbir keçirildi
Tarix: 24-11-2020 13:13 | Bölmə: Gündəm
Azərbaycan Prezidenti yanında QHT-lərə Dəstək Şurasının maliyyə yardımı ilə, Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyinə Dəstək ictimai birliyinin təşkilatçılığı ilə "Azərbaycançılıq ideyası-Dünya Azərbaycanlı Gənclərin Milli ideologiyasıdır" adlı layihə çərçivəsində,Bakı şəhəri Nobel prospekti 23 ünvanında növbəti tədbir keçirildi.Öncə, Qarabağda torpaqlarımızın mənfur, qan içən ermənilərdən təmizlənməsi uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuş əsgər və zabitlərimizin ruhuna dualar oxundu.
Daha sonra tədbiri giriş sözü ilə açan, ”Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyinə Dəstək” ictimai birliyinin prezidenti Tofiq Əli-zadə Azərbaycan Prezidenti yanında QHT-lərə Dəstək Şurası və layihənin məqsədi barədə qısa məlumat verərək bildirdi ki,Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycançılıq ideyası haqqında danışarkən deyirdi ki, çox millətli Azərbaycan xalqını birləşdirən azərbaycançılıq ideyası müstəqilliyin qorunmasına, demokratik inkişafa və hüquqi,sosial dövlətin qurulmasına xidmət edir.
Tofiq Əli-zadə,17 noyabr milli dirçəliş günü ilə bağlı qısa məlumat verərək bildirdi ki,2020 il 27 sentyabrdan baslayaraq 10 noyabr 2020 il tarixinə dək Qarabağda baş verən 44 günülük hərbi əməliyyatlarımız Azərbaycanının yaşam həyatında yeni bir era yaratdı. Sanki Azərbaycan yenidən 270 ildən sonra özünə qayıtdı.
Ali Baş Komandanın qətiyətli əmri və qüdrətli Azərbaycan orsusunun zəfəri hesabına 44 gün ərzində təmin edə bildi.Bu zəfərli Azərbaycan ordusunun dünyada görünməmiş bir möcüzəsi idi.Qarabağ torpaqlarının erməni daşnaklarından təmizlənməsi üçün döyüş cəbhəsində uğurlu qələbələrindən danışarkən T.Əlizadə dedi ki: son 270 ildə,Azərbaycan ordusu bu gün kimi güclü olmamışdı və ordumuz dünyanın ən güclü mobil ordular sırasındadır.Son günlərdə çox böyük ərazilərimiz, Zəngilan,Cəbrayıl,Füzuli və Qubadlının rayonunun bir cox kəndləri,o cümlədən də noyabr ayının 8- də Şuşa şəhəri artıq,erməni separatçılarından birdəfəlik azad olundu.10 noyabr tarixindən isə, Ermənistanın silahlı ordularını, Qarabağ torpaqlarından çıxmaq haqqında 3 tərəfli (Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya) təslim aktına imza atmağa məcbur oldu. Bu imza protokolunda deyilir ki, ermənistan 10 noyabr tarixindən etibarən 15 gün ərzində,28 il ərzində Azərbaycanın işğalda saxladığı bütün ərazilərdən, öz silahlı dəstələrini cıxartmalıdlar.Bu xalq 270 ildən sonra ilk dəfə olaraq itirdiyini geri qaytarmağa başladı və indi 270 ilin dəhşətlərini həll etməyə qalxıb.Cox maraqlıdır ki,Azərbaycan Ermənistanla Qarabağ ugrunda gedən müharibəni 44 günə qələbə ilə başa vurdu.Son 30 ildə dünyanın əksər ölkələri və eləcədə Minsk qrupu bir dəfə də olsun maraqlanmadılar ki,erməni dilində Qarabag sözü var ya yox?.Bu gün xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycanlı soydaşlarımızın milli birlik və həmrəyliyinə daha çox ehtiyacımız var.Hansı ölkələrdə yaşamasından asılı olmayaraq,hər bir soydaşımız özünü döyüş meydanındaki kimi hiss etməli,ermənilərin torpaqlarımıza basqıları ilə,bağlı əsil həqiqətləri yaşadıqları ölkələrdə yaymalıdırlar.Hər bir azərbaycanlı öz milli mənsubiyyətinə görə qürur hissi duymalı,tezliklə Qarabağ torpaqlarımızın bütövlüklə erməni işğalçılarından azad olunması barədə düşünməlidir.Xaricdə özünü Azərbaycanlı sayan hər bir şəxsin ürəyi Azərbaycanla döyünərək tarixi vətənimizin qeyrətini çəkərək səfərbər olmalı,yaşadıqları ölkələrdə ermənilərin yaydıqları böhtan və yalanla dolu informasiyaların qarsısını almalıdırlar.Ermənilər artıq bəşəriyyətə qan icən terrorcu bir millət kimi tanınmışlar. Ermənilər, zaman-zaman Azərbaycana qarşı törətdikləri bütün qətliamların və vəhşiliklərin bədəlini ödəməlidirlər.
Daha sonra tədbirdə ziyaılar,Mehribanm Abdulayeva ( Vətəndaş Cəmiyyəti və Qadın Hüquqlarının müdafisəi ictimai birliyinin sədri ),siyasət üzrə fəlsəfə doktoru Elvin Talışınski ( Elin Səsi - milli-mənəvi dəyərlərimizin tədbligi ictimai birliyinin sədri), Firuzə Əsədullayeva( Jurnalistlər Ekstremal vəziyyətdə ictimai birliyinin sədri ), Şahlar Şuşalı şair, Kifayət Həsənova (Qadın Dünyası - ictimai birliyinin sədri), Aygün Hüseyn şairə və başqaları çıxış edərək söylədilər ki, bu gün hamı mütəşəkkil olaraq, Qarabağda zəfərli qələbəmiz naminə əlimizdən gələnləri etməliyik... Azərbaycanın tükənməz neft səltənətinin,bol-bərəkətli torpaqlarının olması, iqtisadi-siyasi cəhətdən inkişafı və dünyanın aparıcı dövlətləri sırasında dayanması,artıq uzun illərdir ki, bir çoxlarının və əsasən də ermənilərin yuxularına haram qatmışdı.İndi,xilaskar və şanlı ordumuzun gücü naminə, mənfur düşmənlərimiz olan erməni terrorçuları, layiqlı cəzalarını almaqdadırlar.Bu gün qüdrətli və əzəmətli Azərbaycan ordusu,öz törpaqlarımızın yağı düşməndən təmizləməsi üçün çox böyük mətinlilkə döyuşür.Ona gorə də, bu gün bütün dünyada yaşayan Azərbaycanlılar,vətənimizin düşmən üzərində tam qələbəsi naminə əllərindən gələni etməli,dövlət müstəqilliyimizi,ərazi bütövlüyümüzü qoruyub saxlamaq və möhkəmləndirmək xalqımızın qarşısında duran ən vacıb məsələdir.İnanırıq ki,Azərbaycan xalqı özünün dövlət müstəqilliyinin 30-cu il dönümünü şanlı ordumuzun zəfərləri sayəsində işğalından azad olunmuş Qarabağ torpaqlarımızla birgə təntənəli qeyd edəcək və müstəqil Azərbaycanın üçrəngli bayrağı mədəniyyətimizin beşiyi sayılan doğma Şuşamızda və işğaldan azad olmuş başqa şəhərlərimizdə dalğalanacaq.
Tədbirin sonunda,”Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyinə Dəstək” ictimai birliyinin prezidemti Tofiq Əli-zadə yenə də söylədi ki, 2020-ci ilin oktyabr-noyabr ayları Azərbaycan xalqının qan yaddaşında, Ali Baş Komandanımız olan İlham Əliyevin başçılığı ilə,Qarbağ torpaqlarımızn erməni qəsbkalrlarından azad etmə və onlar üzərində qələbə çaldığımız tariximizdə əbədi qalacaq.Artıq 2020-ci il Qarabağ ili kimi tariximizə həkk oldu.Bu gün,biz hamımız Ali Baş Komandanımız,ölkə prezidentimiz cənab İlham Əliyevin ətrafında daha sıx birləşməli,onun uzaqgörənliklə düşünülmüş daxili və xarici siyasətini dəstəkləməliyik.
Yaşasın Azərbaycanının şanlı və mətin ordusu.
Qarabağ daha əbədi, Azərbaycan olaraq qalacaq!