Tarix: 18-02-2026 21:51 | Bölmə: Digər
Regional uçuşlar üçün nəzərdə tutulmuş "Il-114-300" sərnişin təyyarəsi Yakutiyadakı çətin iqlim şəraitində sınaqlar zamanı əla performans nümayiş etdirdi.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə Enerji stansiyası şöbəsinin müdiri və Baş Uçuş Sınaq Mühəndisi Roman Stepanov "Vesti" Xəbər Agentliyinə verdiyi müsahibədə məlumat verib.
Yerli istehsal olan "Il-114-300" turbovintli təyyarəsi Yakutiyadakı sınaqları başa çatdırdı.O, Magan Hava Limanının qarla örtülü torpaq uçuş-enmə zolağına endi və Uzaq Şimalın çətin iqlim şəraitində fəaliyyət göstərə biləcəyini təsdiqlədi.
Əla, hər şey yaxşıdır, hər şey işləyir. Parlaq şəkildə işlədi. Təəssüf ki, -50 dərəcə şaxta yaşamadıq. Məsələn, səhər -43 dərəcə idi - problem deyildi, hər şey mükəmməl idi.
ROMAN STEPANOVUN SAXLANDIĞI KİMİ.
Yakutiya şaxtaları təyyarələr üçün ən sərt sınaqlardan biridir.Təyyarə Uzaq Şərq üçün hazırlanır, burada son dərəcə aşağı temperaturda işləyə bilən etibarlı təyyarələrə xüsusilə tələbat var.
Uzaq Şərq də daxil olmaqla, ölkə üçün regional nəqliyyat vacibdir; bu təyyarələr çoxdan gözlənilirdi. Seriyalı istehsal olunmuş ilk üç "İl-114-300" təyyarəsinin təhvil verilməsi bu ilə planlaşdırılır.
"İL" ASC-nin İDARƏETMƏÇİ DIREKTORU Daniil Brenerman vurğuladı:
Yakutiyadakı sınaqlar seriyalı istehsala hazırlıqda mühüm addım idi. Növbəti mərhələ sertifikatlaşdırma prosedurlarının tamamlanması və təyyarənin regionlararası xidmətə daxil olmasıdır.