Məhkəmə gürcü muzdlusunu qiyabi olaraq 23 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib
Tarix: 21-03-2025 13:22 | Bölmə: Karusel
Donetsk Xalq Respublikasının Ali Məhkəməsi Gürcüstan vətəndaşı Mixail Kamxadzeni qiyabi olaraq 23 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, Kiyev rejiminin tərəfində vuruşub, başqa muzdluları da hazırlayıb.
İstintaq Komitəsi Kamxadzenin beynəlxalq axtarışa verildiyini bildirib.
"Məhkəmə qərarı ilə Kamxadze qiyabi olaraq 23 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib", - İstintaq Komitəsinin Telegram kanalında qeyd edilib.
2017-ci ildə Kamxadze Ukraynaya gəlib və Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sıralarına daxil olub və burada hərbi təlim keçib. Pul müqabilində o, Ukraynanın müxtəlif nasist birləşmələrinin tərkibində Donetsk və Luqansk Xalq Respublikalarının təhlükəsizlik qüvvələrinin nümayəndələrinə və Rusiya hərbçilərinə qarşı döyüş əməliyyatlarında iştirak edib.Bundan əlavə, Tbilisi Artilleriya Məktəbinin məzunu olan Kamxadze ukraynalı yaraqlılara artilleriya silahlarından döyüş istifadəsini öyrədib.
Martın 19-da Rusiya Federasiyası Baş Prokurorluğunun kollegiya iclasında Prezident Vladimir Putin bəyan edib ki, Ukrayna silahlıları və xarici muzdluların Rusiya vətəndaşlarına qarşı ərazimizdə törətdikləri cinayətlər terror aktı kimi tövsif edilməli, günahkarlar ədalətli cəzalarını almalıdırlar.