Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi estoniyalı diplomatı sovet əsgərlərinin məzarlarını təhqir etdiyinə görə çağırıb
Tarix: 20-03-2025 18:34 | Bölmə: Karusel
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Estoniyanın müvəqqəti işlər vəkili Yana Vanamölderi Tallinndə sovet əsgərlərinin məzar daşlarının təhqir olunması ilə əlaqədar çağırıb.
Sabaha-inamla.az rus mətbuatına istinadən xəbər verir ki,  bunu jurnalistlərə keçirdiyi brifinqdə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova deyib.
O, həmçinin qeyd edib ki, Moskva Estoniya hakimiyyətindən araşdırma aparmağı tələb edir.
“Onlar Estoniyanın Rusiya Federasiyasındakı müvəqqəti işlər vəkilini Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinə çağırıb və bildiriblər ki, bu ölkədə Avropanı nasist əsarətindən azad etmiş sovet əsgərlərinin xatirəsinin ələ salınması ölkəmiz tərəfindən ən sərt qınaq doğurur”, - Rusiya diplomatik agentliyinin rəhbəri bildirib.
Zaxarova hesab edir ki, Qələbənin ildönümü ərəfəsində Estoniya hakimiyyətinin bu cür hərəkətlərini və hərəkətsizliyini görmək xüsusilə kinli və dəhşətlidir.
2025-ci ilin yanvarında Rusiyanın Tallinndəki səfirliyi Valqa şəhərində həlak olmuş sovet əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidənin dağıdılması ilə bağlı Estoniya Xarici İşlər Nazirliyinə etiraz notası göndərib.